Keira Christina Knightley (Teddington, Anglia, 1985. március 26. – ) Oscar-díjra jelölt angol filmszínésznő. Gyermekszínészként kezdte karrierjét, nemzetközi ismertségre 2003-ban tett szert a Csavard be, mint Beckham és A Karib-tenger kalózai: A Fekete Gyöngy átka című filmek egyik főszerepével. Knightley azóta számos hollywoodi produkcióban szerepelt, 2005-ben Oscar-díjra is jelölték a Büszkeség és balítélet legfrissebb változatában nyújtott alakításáért. 2007-ben A Karib-tenger kalózai: A világ végénben és a Vágy és vezeklésben láthatta a néző.
Élete
Knightley Angliában született, a Middlesex-i Teddingtonban a skót és ír színésznőből lett díjnyertes drámaíró, Sharman Macdonald és Will Knightley, angol színpadi- és tévészínész lányaként. Bátyja, Caleb, 1979-es születésű. Knightley élete legnagyobb részét Ricmond upon Thamesben élte, a Teddington Schoolba és az Esher College-ba járt. Diszlexiában szenved, de ennek ellenére jó eredményeket ért el tanulmányaiban, szülei nagy örömére, akik így megengedték neki, hogy ügynököt keressen, s színészi karrierbe kezdjen. Knightley elmondta, gyermekkorában nagyon foglalkoztatta a színészet. Szerepelt néhány helyi amatőr produkcióban, köztük az After Julietben (amit anyja írt) és a United Statesben (ami akkori drámatanára, John McShane tollából származik).
Karrierje
Knightley hét évesen kezdte el a színészetet, televíziós debütje a Royal Celebrationben (1993) volt, majd feltűnt a The Bill (1995) című tévésorozatban is. A 1990-es évek közepén-végén több tévéfilm következett, majd 1999-ben Padmé Amidala hasonmása, Sabé szerepére választották a Star Wars I. rész: Baljós árnyak című szuperprodukcióban; köszönhette ezt annak, hogy némi hasonlósággal bír a Padmét alakító Natalie Portmannel – a két színésznő édesanyja nehezen tudta saját lányát felismerni kettejük közül, mikor teljes jelmezben álltak előttük. A Liam Neeson és Ewan McGregor főszereplésével készült alkotás az év egyik legsikerebb filmje lett, és a 924 millió dolláros összbevételével majdnem a valaha készült legsikeresebbb film díját is elnyerte.
Knightley első főszerepét 2001-ben kapta a Walt Disney Productions tévéfilmjében, A tolvajok hercegnőjében, amiben Robin Hood lányát alakította. Ezidőtájt feltűnt A gödör című thrillerben, melyet az Egyesült Államokban csak videón mutattak be, de más országokban – köztük Magyarországon is – moziban is látható volt. Knightley feltűnt a Doktor Zsivágó minisorozatban is, ami először 2002-ben került adásba.
Átütő szerepére is ebben az évben került sor, mikor az egyik főszerepet játszhatta a Csavard be, mint Beckham című angol, futball témájú filmben. A produkció jól szerepelt mind az Egyesült Királyság, mind az USA mozipénztárainál. Miután e film ismertté tette nevét és arcát, szerepet kapott a Jerry Bruckheimer produceri kezei alatt készült A Karib-tenger kalózai: A Fekete Gyöngy átka című nagy költségvetésű kalandfilmben. A 2003 júliusában bemutatott filmet kiemelkedően jól fogadták a kritikusok és a nézők egyaránt, így a 654 millió amerika dolláros összbevételt összeszedő produkció 2003 egyik legnagyobb sikerévé vált bebiztosítva Knightley hollywoodi jövőjét.
Még ugyanezen év vége felé láthatta a közönség az Igazából szerelem címet viselő brit romantikus vígjátékban, melyben partnerei Hugh Grant, Alan Rickman, Bill Nighy, Colin Firth, Emma Thompson, Liam Neeson, Rowan Atkinson és Laura Linney volt.
A következő munkája a szintén Bruckheimer nevéhez kötődő Artúr királyban volt; a 2004 nyarán mozikba került film vegyes fogadtatásban részesült, ám Roger Ebert, az egyik legtekintélyesebb kritikus, jó véleménnyel volt róla. Ugyanekkor, júliusban, a Hello! magazin olvasói megszavazták Knightleyt a filmipar legígéretesebb tizenéves sztárjának. Emellett a Time magazin egyik 2004-es számában megjegyezte, hogy Knightley úgy tűnik, komoly színésznővé szeretne válni, semmint filmsztárrá.
2005-ben Knightley három mozifilmben szerepelt. A márciusban bemutatott A fiók egy sötét thriller; Tony Scott Domino című akciófilmje egy valós fejvadász, Domino Harvey életén alapszik, azonban mindkét alkotás megbukott a mozikban.
Az év végén mutatták be a Büszkeség és balítélet, Jane Austen regényének adaptációját, amiben Knightley Elizabeth Bennetet keltette életre. A fiók és a Domino vegyes visszajelzéseket kapott, a mozikasszáknál megbuktak, azonban a harmadik produkció jól szerepelt az USA-ban, az Egyesült Királyságban pedig első helyen nyitott a toplistán. Knightleyt alakításáért Golden Globe-díjra jelölték a legjobb színésznő (musical vagy vígjáték) kategóriában, illetve Oscar-díjra, azonban egyiket sem nyerte el.
Addigi legnagyobb sikerének folytatása, A Karib-tenger kalózai: Holtak kincse 2006 júliusában került a mozikba, s néhány hónap múlva már a mozitörténelem harmadik legnagyobb bevételt elért produkciója lett, 66 millióval átlépve az egymilliárd dolláros összbevételt. A harmadik rész, A Karib-tenger kalózai: A világ végén a következő év májusában lepte el a világ filmszínházait egy időben, és 960 millió amerikai dollárt keresett a mozikasszáknál.
A 2007-es velencei filmfesztivál nyitófilmjeként debütált a Vágy és vezeklés, amely Ian McEwan azonos című könyvén alapszik. A film elsöprő kritikai sikert aratott, Knightleyt többek között Golden Globe-díjra jelölték drámai alakításáért. Keira filmbeli kolléganőjét, a 13 esztendős ír Saoirse Ronan-t az alakításért később Oscar-díjra jelölték.
Röviddel rá, a torontói filmfesztiválon került először a közönség elé a minden téren messze halványabban szereplő Selyem' (Silk), ami Alessandro Baricco regényének filmadaptációja.
Knightley 2008-ban az Amanda Foreman könyve alapján készült A hercegnő című angol-francia-olasz koprodukcióban történt történelmi dráma címszerepét játszotta el. A magyar Pados Gyula fényképezte alkotásban ő keltette életre Georgiana Cavendisht (1757-1806), Devonshire hercegnőjét. A történet valós eseményeken alapul, hőse a valamennyire hasonló életutat bejárt Diana hercegnő (1961-1997) egyik távoli, ük-üknagynénje. Filmbeli partnere, Vilmos devonshirei herceg alakítója Ralph Fiennes volt, akit a szerepért Golden Globe-díjra jelöltek.
2008 végén mutatták be a Dylan Thomas walesi költőről szóló A szerelem határai című angol életrajzi drámát. A produkciót a színésznő édesanyja írja, a rendező pedig A fiókot is jegyző John Maybury volt. A színésznő partnerei Sienna Miller és Cillian Murphy volt.
Keira Knightley 2008-ban bemutatott filmjei a "Hercegnő" és a "A szerelem határai" vegyes fogadtatásban részesültek a közönség részéről habár a kritikusok pozitívan írtak róluk.
Ünnepelt sztár
Gyorsan jött hírnevének köszönhetően Knightley a média komoly figyelmét élvezi. Úgy írják le a sajtóriporterek, mint aki „híresen nyitott a médiával” szemben, noha Knightley maga azt állította, „Nem beszélek a magánéletemről”.
Az Empire magazin olvasói minden idők legszexisebb filmsztárjának választották, az FHM Egyesült Királyságbeli kiadásában 79. volt 2004-ben a 100 legszexisebb nő világranglistáján, 18. 2005-ben, míg 2006-ban már az első hely volt az övé. Az USA-beli változat 2004-ben az 54. helyre sorolta, egy évvel később már a 11. a sorban, 2006-ban pedig az ötödik. Knightley meztelenül jelent meg a Vanity Fair 2006. márciusi 'Hollywood' kiadásának címlapján Scarlett Johanssonnal együtt. 2006 májusában a Maxim 2006 Hot 100-as listáján a 9. helyet kapta.
Knightley volt a luxuscikkekket forgalmazó Asprey sztárarca, illetve a Lux hajápoló termékeké a japán tévéreklámokban. 2006. áprilisában bejelentették, hogy ő lesz a Chanel „Coco Mademoiselle” parfümjének arca.
A 2006-os Golden Globe-díjátadón viselt Valentino ruhája számos dicséretben részesült, még Steven Cojocaru „Legjobban öltözöttek”-listáján is első helyezést ért el az Entertainment Tonightban. A 2006-os Oscar-gálán viselt ruháját az Oxfam jótékonysági szervezetnek adományozta, ami végül 4300 fontért kelt el.
|